Svátek má: Svatava

Politika

Velikost textu:

Strana.ua: Skandál Vrbětice: Takové české švejkování

Strana.ua: Skandál Vrbětice: Takové české švejkování

Existuje spousta otázek - proč začali v Čechách o ruské stopě mluvit až teď, po sedmi letech, proč byli dva ruští agent, známí z případu  otravy v Salisbury označeni strůjce výbuchu ve Vrběticích ?

Jan Hamáček a Andrej Babiš
19. dubna 2021 - 09:01

Možná si myslíte, že Rusové mají pouze dva agenty, kteří otrávili oba Skripalovy a vyhodili do povětří sklady. Existuje také mnoho otázek ohledně soukromého skladu se zbraněmi - jak je vůbec možné, že soukromá osoba vlastní sklad, kde je více munice než v armádě? Zajímavé je, že o skladišti nikdo nevěděl, dokonce animístní. V roce 2014 o skladu nevěděla žádná z tehdejších vlád. Existují důkazy, že šlo hlavně o obchod se zbraněmi pro Ukrajinu. Jak se mohlo stát, že to naše ukrajinské bezpečnostní síly dosud nevěděly? Vyšetřování trvalo sedm let.

Existuje verze, že tímto způsobem chtějí zlikvidovat několik problémů najednou - ututlat dlouholetou aféru a přepnout pozornost Čechů od ekonomických problémů v důsledku koronavirové epidemie, „špionážní skandál“ a hledání vnějších nepřátel. v České republice je stále více lidí nespokojených s Babišovou vládou, která je obviňována z neúčinného boje proti koronaviru a růstu nezaměstnanosti, píše se v článku ukrajinského webu strana.ua.

Podle jiné verze je důvodem skandálu pokus o přerušení dodávek ruské vakcíny Sputnik V do České republiky a vyřazení ruské společnosti Rosatom z tendru o dostavu jaderné elektrárny Dukovany, mezi další kandidáty na stavbu patří americko-kanadský Westinghouse, francouzský EDF, Jihokorejský KHNP, finanční objem zakázky se odhaduje na 6 miliard euro.


„Nevylučuji, že celý tento příběh se špiony z roku 2014 vyplul na povrch o sedm let později jen proto, aby ovlivnil situaci kolem vakcíny a smlouvy s Rosatomem,“ myslí si politolog Ruslan Bortnik.

USA se již dříve pokusily odradit Českou republiku od smlouvy s Rosatomem a trvaly na vyloučení Ruska z výběrového řízení na výstavbu nového energetického bloku v jaderné elektrárně Dukovany. Minulý rok tehdejší ministr zahraničí Pompeo loboval za zájmy americké společnosti Westinghouse a ministr zahraničí Anthony Blinken v březnu vyzval Babise, aby „provedl nejtransparentnější tendr“ a zabránil Rusku a Číně v účasti na projektu, které „využívají přístup ke kritickým zdrojům, trhům a technologiím. vyvíjejí tlak na americké spojence a narušují jejich spolupráci.“

Podle oficiálního stanoviska Washingtonu by měla být do tendru přijata americká společnost Westinghouse, francouzský EdF a jihokorejský KHNP.

Rosatom nabízí Čechům reaktor nejnovější generace, za poloviční cenu oproti zahraničním konkurentům.Odborníci nevylučují osobní motivy českého premiéra Babiše, který byl osočován za přátelské postoje vůči Rusku. Podle jedné verze na něj mohli „západní partneři“ tlačit a vydírat ho v případě krádeže peněz EU.

„Babiš je obyčejný oligarcha jako Trump nebo Berlusconi. Bez ideologických preferencí. V poslední době měl Babiš spoustu problémů souvisejících s obviněním ze zneužití finančních prostředků EU (případ  "Čapí hnízdo" ," říká politický analytik Konstantin Bondarenko.

Ale to, co se děje česko-ruským směrem, má podle jeho názoru nejspíše ekonomický motiv.

„Bylo nutné vyřadit hlavního uchazeče, Rosatom, z výběrového řízení na stavbu nového energetického bloku na JE Dukovany. S největší pravděpodobností v zájmu Westinghouse (situace je velmi podobná jejich rukopisu). To je proč si česká strana vymyslela tak surové a směšné obvinění - ve smyslu: „Promiň, oni nám kroutí ruce.“ Na hlavní housle nehraje ani tak Babish (který se ocitl v poměrně obtížné situaci), ale Karel Havlíček, absolvent univerzity v Manchestru a politik, který je ve svých sympatiích veden Londýnem a Washingtonem. Tlak Havlíčka a Západu, Babiš učinil takový krok - zároveň vybavil všechno naprosto drsné, nemotorné, ve stylu Švejka,“ říká  Bondarenko.

Současně, jak řekl zdroj z evropských diplomatických kruhů, na pozadí rostoucího napětí mezi Spojenými státy a Ruskem mohl být na Prahu vyvíjen tlak z Washingtonu. „Biden může mít při vyjednávání s Putinem další argument - výbuch skladiště v České republice ruskými agenty. Bezpečnostní služby hrají svou roli, často v opozici vůči pozici zvolených politiků," říká zdroj.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)