Svátek má: Monika

Politika

Velikost textu:

Zneužité olympijské ideály

Zneužité olympijské ideály

Blížící se zahájení zimních olympijských her v Pekingu stále více ukazuje na nesmyslnost volby(?) pořadatelského města.

Ilustrační foto
21. ledna 2022 - 12:15

Evidentně již dávno ustupují olympijské ideály ekonomickým a politickým zájmům. Čína jako hostitelská země je vítána pouze autoritářskými režimy a politiky k nim inklinujícím. A samozřejmě samotným Mezinárodním olympijským výborem, který má vzácný dar vychvalovat politické systémy, potlačující základní lidská práva a popírající uznané mezinárodní hranice. Pod rouškou apolitičnosti se k ničemu nevyjadřuje, čímž jasně legitimizuje diktátorské režimy.

Nadcházející hry posouvají vše na ještě vyšší level. Sportovcům je pořadatelskou zemí – komunistickými hodnostáři – vyhrožováno, že kdyby náhodou některý ze sportovců měl potřebu se vyjádřit k situaci v Číně, bude mu odebrána akreditace, čili zabráněno v realizaci základního olympijského motta „Citius, altius, fortius“. O heslu zakladatele moderních Her de Coubertina „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“ ani nemluvě.

Konáním akce sice Mezinárodní olympijský výbor propaguje režim pořadatelské země, ale svobodně se sami sportovci vyjadřovat nesmí vzhledem k Olympijské chartě a článku o apolitičnosti. Že se bez podpory státního establishmentu olympiáda konat nemůže, potvrzuje i přehled sponzorů zimní olympiády v Pekingu. Samé státní firmy, které jsou přinuceny finančně přispět k úspěšnému pořádání her. A je jistě jen náhodou, že jednu z největších marketingových smluv uzavřel Mezinárodní olympijský výbor s čínskou společností Alibaba po přidělení her čínskému hlavnímu městu. Alibaba byla sice v době podpisu nestátní firmou, její zakladatel však byl již jako státnímu režimu nepohodlný odstaven z vedení společnosti.Marketingové smlouvy má u MOV na starosti Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. Jeho hvězda vyletěla v rámci MOV i díky úspěšným olympijským festivalům, které získaly mimořádný ohlas i v zahraničí. S blížícími se volbami do vedení MOV je nutné hledět na podporu členů MOV. Jako nejvyšší zodpovědný činovník za sponzorské smlouvy je maximálně spokojený se současnou situací v České republice, nová vláda se přes silácká předvolební prohlášení zatím diplomaticky ke konání her v Číně nevyhranila, expozé ministra zahraničí nelze brát vážně. Kejval navíc velmi šikovně zabránil vystoupit vládě, aby se připojila k diplomatickému bojkotu olympiády tím, že naprosto bezprecedentně nepozval jediného zástupce státu na Hry, poprvé v dějinách. Politika na Hry přece nepatří. Proto by se mělo uskutečnit referendum, zda obyvatelé České republiky opravdu chtějí přispívat na chod ČOV, financování prostřednictvím státu je politické rozhodnutí a v rámci čistoty Kejvalových myšlenek je férové se podívat i na druhou stranu mince.

Stálá podpora čínských her prezidentem Zemanem je naopak hojně zmiňována, to jsou silné plus body pro předsedu Kejvala. Na velmi zvláštní způsob myšlení v ČOV lze poukázat i jiném případě.  Ve standartní společnosti by si tiskový mluvčí nemohl dovolit chválit pořadatelskou zemi za fakt, že během konání olympiády snad bude opravdu internet dostupný bez cenzury. Jen u nás si to může slečna Žehanová dovolit, je přece chvályhodné, že v zooparku jménem olympijská vesnice internet nějak poběží. Upozornění tajných služeb spojeneckých států, včetně té naší na možnost sledování všech dat v mobilech účastníků a na kybernetickou špionáž vůbec sice údajně bereme v potaz, ale na přijatá opatření neumíme odpovědět. Po zkušenostech s přijatými opatřeními během letu na letní hry do Tokia je možná lepší, že tisková mluvčí neumí odpovědět.

Plný počet bodů v nastávajících volbách do struktur MOV pro Jiřího Kejvala, vždyť někteří ze zákulisí hovoří o možnosti volby do pozice místopředsedy MOV pro ekonomiku a marketing. Kdo prohrává? Samotná olympijská myšlenka a sportovci, kteří jsou i lidmi s vlastním názorem, a olympijští funkcionáři, kteří sledují svoje osobní zájmy, se z nich snaží udělat poslušné ovce.

(svob,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Nejčtenější