Svátek má: Barbora

Regiony

Velikost textu:

NWT a.s. ukončilo dodávky plynu společnosti TEPLO Břeclav s.r.o.

NWT a.s. ukončilo dodávky plynu společnosti TEPLO Břeclav s.r.o.

Třem tisícům domácností (přibližně osmi tisícům lidí) v Břeclavi zdraží pětinásobně teplo a teplá voda. Společnost TEPLO Břeclav k tomuto kroku musela přistoupit poté, co ji firma NWT jednostranně ukončila dodávky plynu.

Ilustrační foto
5. října 2022 - 08:00

Městská společnost TEPLO Břeclav uzavřela již v roce 2020 smlouvu o dodávkách plynu se společností NWT a.s., a to pro roky 2022 a 2023. Již na konci roku 2021 se však na nás obrátilo NWT s žádostí o navýšení ceny z důvodů podstatné změny okolností (rapidní nárůst ceny plynu). Po dlouhých jednáních nakonec TEPLO Břeclav přistoupilo na navýšení jednotkové ceny o 30 %, přičemž NWT se zavázalo, že jakékoli další riziko podstatné změny okolností jde k tíži NWT a i v takové situaci bude nadále plnit své závazky.

„Jako řádný hospodář jsme realizovali výběrové řízení v roce 2020, tedy s dostatečným předstihem a v době kdy ceny plynu byly na velmi nízké úrovni. Počítali jsme s tím, že se stejným způsobem zachová i NWT a předpokládané množství dodávaného plynu si dopředu zasmluvní tak, jak je na trhu u seriózních dodavatelů zcela běžné,“ uvádí Ing. Martin Marták, jednatel TEPLO Břeclav s.r.o.

„Již v listopadu 2021 po nás NWT požadovalo, že pokud nepřistoupíme na zásadní navýšení ceny zemního plynu, nezahájí jeho dodávky. Nakonec jsme přistoupili v lednu 2022 na zvýšení jednotkové ceny o 30%, neboť jsme nechtěli riskovat ukončení smlouvy a složité právní spory, což nám umožňuje zákon o veřejných zakázkách. NWT se dokonce zavázalo, že další riziko změny okolností jde k jejich tíži. Jsem absolutně v šoku ze současného vývoje a přístupu společnosti NWT. Bohužel jsme se díky tomuto chování ocitli v situaci, která nás nutí odebírat zemní plyn za aktuální ceny, a proto došlo k navýšení ceny tepla z původních 628 Kč/GJ na 3030 Kč/GJ tepla,“ pokračuje Ing. Martin Marták.„Od počátku všech jednání jsme NWT upozorňovali na skutečnost, že TEPLO Břeclav s.r.o. je veřejným subjektem, 100% vlastněným městem Břeclav, a že jakékoli zvyšování ceny podléhá složité právní regulaci. Nehledě na skutečnost, že se každý ředitel společnosti musí chovat s péčí řádného hospodáře. NWT provedlo jednostranné ukončení smluvního vztahu, které je dle našeho názoru v rozporu s právem. Bohužel žádný právní nástroj nám v tuto chvíli neumožňuje donutit NWT pokračovat v dodávce plynu. Jakmile bude známa výše škody, kterou NWT svým konáním dle našeho názoru způsobilo, budeme ji všemi dostupnými prostředky vymáhat,“ doplňuje JUDr. Michal Šilhánek, advokát a jednatel LAWYA, advokátní kancelář, který TEPLO Břeclav zastupuje.

Jihomoravskénovinky.cz informovala PhDr. Jana Pelcová, tisková mluvčí, Město Břeclav.

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:arch.)Označili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
28%
Ne
transparent.gif transparent.gif
44%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
28%